SolartechnikaSolarTechnika_animacia

 

 

Prvý nočný let lietadla na slnečnú energiu

Dňa 8. 7. 2010 ráno o 9:00 lietadlo Solar Impulse  úspešne pristálo za potlesku davu fanúšikov, ktorí prišli osláviť veľký medzník vývoja solárnych technológií.André Borschberg pilotoval lietadlo s rozpätím krídel 64 metrov viac ako 26 hodín. Solar Impulse bolo vo vzduchu po celý deň, potom aj celú noc a poháňala ho iba slnečná energia. Tento let preto môžeme označiť, ako najdlhší v histórii letectva na slnkom poháňaných lietadlách.
"Robím pilota už 40 rokov, ale tento let bol jeden z najpôsobivejších, ktoré som absolvoval počas mojej kariéry. Sedel som v kabíne a díval som sa, ako slnečné svetlo mení úroveň nabitia batérie a dodáva lietadlu energiu. Potom sa dostavilo napätie a neistota, či ostaneme  vo vzduchu aj celú noc. Nakoniec sme pocítili radosť z toho, že opäť vidíme slnko a zmocnil sa nás veľmi príjemný pocit, keď solárne panely na krídlach začali opäť prijímať slnečnú energiu. Som veľmi rád, že sa mi práve podarilo preletieť viac ako 26 hodín bez použitia paliva a bez spôsobenia akéhokoľvek znečistenia." Toto boli prvé slová plné emócií, ktoré vyslovil André Borschberg, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ projektu Solar Impulse, tesne po pristátí.
"Bravo André! Práve si potvrdil, že to, o čom som sníval za posledných 11 rokov, je možné, "vykríkol Bertrand Piccard, iniciátor a predseda projektu, vo chvíli, keď Solar Impulse  dosadlo na letiskovú dráhu. "Toto je zásadný krok vpred, ktorý nám potvrdil to, o čom sme hovorili pred rokmi. O obnoviteľných zdrojoch energie, ktoré by umožnili nepretržitý let bez použitia paliva."
Úspech prvého nočného letu lietadla poháňaného slnečnou energiou má zásadný význam pre projekt Solar Impulse. Schopnosťou lietania v noci pomocou slnečnej energie naakumulovanej v priebehu dňa, bolo preukázané, že bude možné aj naďalej posúvať ľudské a technologické limity. Ďalšie dôležité kroky celej misie by mali byť prelet Atlantiku a obletenie celého sveta, pomocou druhého prototypu, ktorý by sa mal skonštruovať už toto leto.


Zdroj: The Solar Impulse


Späť