SolartechnikaSolarTechnika_animacia

 

 

Solárne ostrovné off-grid systémy

Pod týmto pojmom rozumieme autonómne riešenia, ktoré plnohodnotne nahradia elektrickú sieť. Solárne systémy sú dnes azda jedinou racionálnou cestou pre horské alebo záhradné chatky, domy, terasy, monitorovacie stanice, farmárov a ľudí, ktorí jednoducho žijú mimo sieť.

Na trhu je množstvo off-grid systémov, ktoré pracujú nezávisle od rozvodnej siete. Podľa potreby vám odborný predajca navrhne systém šitý na mieru. Aplikácií je naozaj mnoho, od náročnejších osvetlení budov a reklám, cez nabíjanie mobilov, notebookov, napájanie spotrebičov ako TV, ventilácia a klimatizácia, obehové čerpadlá a vodné pumpy, bezpečnostné  a požiarne systémy, pojazdné domy, karavany alebo jachty.

Bežná off-grid zostava obsahuje okrem solárneho panelu aj regulátor nabíjania, menič napätia, úsporné LED osvetlenie, gelovo-olovený solárny akumulátor a potrebný inštalačný materiál na kompletné zapojenie. Dbajte na výber správnej technológie.

Použitím vhodného regulátora nabíjania MPPT (Maximum Power Point Tracking) alebo sínusového meniča napätia bude váš systém efektívnejší.

Praktické využitie nachádzajú práve tí, ktorí nemajú možnosť iného pripojenia. Záhradné chatky, horské chaty, karavany, jachty  sa dnes tešia väčšej sebestačnosti práve vďaka pokroku v solárnej technológii. Výkonné ľahké flexibilné panely sú už cenovo dostupné, čo ponúka rozšírenie využitia solárnej techniky aj na mobilné off-grid systémy alebo atypické stavby.


Pri navrhovaní solárneho autonómneho systému je dôležité vypočítať predpokladanú spotrebu energie. Ne-vyhnutné je nadimenzovať zostavu tak, aby prekonala aj niekoľkodňovú absenciu slnečného žiarenia v období nepriaznivého počasia. 

Zatiaľ čo sa budete venovať oddychu, solárny systém môže dobíjať vašu batériu, nočné osvetlenie alebo ucho-vávať energiu v batériách na akékoľvek ďalšie použitie.


Energia vždy poruke

Moderné technológie nám síce život mimo civilizácie uľahčujú, ale keď chcete fotiť, telefonovať alebo saspoľahnúť na GPS, najrozumnejším riešením je priebežné dobíjanie pomocou solárneho panelu, ručnej dynamo kľuky  a spoľahlivej záložnej batériu.Aj v tejto sfére života si našli uplatnenie alternatívne obnoviteľné zdroje energie. Solárne nabíjačky dokážu uspokojiť požiadavky víkendového turistu, ale aj náročného dobrodruha na dlhých expedíciách. 
Nabíjať možné takmer všetko: smartfony, tablety, GPS navigácie, meracie prístroje, atypické batérie fotoaparátov, video kamery, tužkové batérie, ale aj note-book. 
Dostupné sú aj špeciálne flexibilné solárne panely, ktoré sa dajú pripnúť na batoh, bicykel alebo stan. Sú vysoko odolné voči poveternostným vplyvom a poškodeniu.

Autor: Lukáš Šimko

www.ecoprodukt.sk

fb.com/ecoprodukt

Späť

 

Pridať komentár

* :
* :
* :
6 + 5 =
Odoslanie formulára