SolartechnikaSolarTechnika_animacia

 

 

Solárne osvetlenie s dvojnásobným výkonom

Máte v obci tmavé zákutia či uličky? Chceli by osvetliť vaše mesto či obec viac, no brzdí vás rozpočet? Riešením môže byť solárne osvetlenie využívajúce dvojstranné tzv. bifaciálne solárne panely, ktoré dokážu osvetliť okolie rovnako dobre ako svietidlá napájané z verejnej siete.

Nové lampy určené na verejné osvetlenie  využívajú na produkciu energie nový druh tzv. bifaciálnych panelov, ktoré zachytávajú odrazené žiarenie aj na druhej strane modulu. Vďaka tomu sa energetický výnos celého zariadenia v porovnaní s bežnými fotovoltickými panelmi významne zvýši.  Nárast výroby elektrickej energie závisí predovšetkým od polohy krajiny a schopnosti okolia odrážať žiarenie. V zásade sa v našich podmienkach uvádza  cca 30 %  zvýšenie účinnosti (s využitím t.j. pridaním zrkadlových koncentrátorov je účinnosť 60 %)

Obojstranné (bifaciálne) panely

Základ technológie vznikol pred rokmi v ruských laboratóriách podieľajúcich sa na kozmickom programe a dvojstranné panely sa vďaka svojej vysokej účinnosti  využívajú na pôvodný účel dodnes. Navyše sa technológia začína udomácňovať aj v komerčných zariadeniach. Spoločnosť Glasspo zahájila výrobu bifaciálnyvh solárnych panelov na solárne verejné osvetlenie. Panely sa skladajú z vrstiev: sklo – silikónový gel – solárne články – silikónový gel – sklo (spoločnosť pripravuje ako novinku). Použitý inertný materiál poskytuje panelu dokonalú ochranu a aj vďaka nemu sú plne recyklovateľné.

Dvojnásobný výkon na rovnakú cenu
Nové bifaciálne panely zložené z obojstranných článkov sú v porovnaní so štandardnými výhodnejšie a ich cena sa pritom takmer nelíši. Rozdiel vo výrobnej technológii tkvie v tom, že na zadnej strane je použitý priehľadný laminát. Panel je síce optimalizovaný na dopad žiarenia z prednej strany, ale účinnosť zadnej strany je iba o málo nižšia. Navyše obojstranné panely na báze c-Si sú v infračervenej oblasti spektra transparentné pre žiarenie s vlnovou dĺžkou λ > 1 100 nm. Toto žiarenie  predstavuje viac ako 20 % energie slnečného žiarenia a vďaka tomu obojstranné panely v porovnaní s jednostrannými absorbujú menej energie premenenej na teplo. Z tohto dôvodu majú panely nižšiu pracovnú teplotu a s ňou súvisiacu vyššiu účinnosť fotovoltickej premeny energie. Vyplýva to nielen z teórie polovodičov, ale aj z výsledkov experimentálnej praxe.

Tam, kde kábel nedosiahne
Solárne lampy sú koncipované do oblasti satelitnej výstavby rodinných domov bez inžinierskych sietí, na samoty a lesné cesty, do málo osvetlených priestorov, do športových areálov, jednoducho, všade tam, kde kábel nedosiahne. Bifaciálne panely počas dňa dobíjajú akumulátory a tie v noci dodávajú svetlo okoliu. Panely zaisťujú celonočnú prevádzku po-čas celého roka. Automatické rozsvietenie pri súmraku zaistí elektronika.  

Dodávka prakticky na kľúč
Glasspo  zabezpečí dodávku fotovoltickej technológie vrátane montáže, posúdenie realizačného zámeru a návrh najvhodnejšej technológie. Firma zákazníkom pomôže pri vypracovávaní autorizovanej projektovej dokumentácie, vybavení stavebného povolenia a legislatívy ako aj pri zabezpečení financovania projektu a spracovaní žiadosti o dotácie.

red.

GLASSPO spol. s. r. o.

www.glasspo.cz

 

 

Späť

Komentáre k článku | Pridať komentár

Jozef (12.10.2014)

dobry,chcem sa spytat ci su nejake moznosti spoluprace,ako npr. montaz.

Anna Uhríkova (12.02.2014)

Prosim o bližšie informacie o finančných nakladoch na 1ks lampy,dakujem uhrikova.

Ing. Michalec Pavel (11.12.2013)

Som starosta obce a zaujalo ma Vaše solárne osvetlenie. Poprosím Vás pošlite mi prospekty, technický popis a cenníky takéhoto osvetlenia. Naše je zastaralé. Adresa: Obecný úrad č. 73 Vígľašská Huta Kalinka PSČ 962 25 pošta Slatinské Lazy Starosta

daniel veliky (02.02.2012)

Dobry den,
mohli by ste mi poskytnut viac informacii ohladom financnej narocnosti instalacie a podmienok, ktore je nutne vykonat? Dakujem

Renáta Demková (07.12.2011)

Prosím o bližšie informácie o finančných nákladoch na 1ks lampy, aký je záber osvetlenia jednej lampy apod. Pekný deň Renáta Demková

Jan NIgut (06.12.2011)

Prosim, zaslite nam nejaky katalog v elektronickej a papierovej forme. Dakujeme.
Jan Nigut, starosta

stanislav marušin (05.12.2011)

mam zaujem o bližšie informacie o solárnych lampach najmä finančné naklady na dodávku a montáž dakujem

Peter Valach VAV invest (05.12.2011)

Zdravim zvazujem osadenie ftv verejneho osvetlenia v projektoch vystavby bytov , rd, velkoplosnych parkovisk a v okoli novobudovanych nakupno zabavnych centier Europa

 

Pridať komentár

* :
* :
* :
1 + 6 =
Odoslanie formulára