SolartechnikaSolarTechnika_animacia

 

 

Lanovky na solárny pohon

V Alpách sa lyžiari môžu vyviezť vlekom a lanovkou poháňanou energiou zo solárnych panelov. Nie všetky riešenia však vyhovujú milovníkom prírody a krajiny.

 

Takmer 800 lyžiarov za hodinu na vrchol zjazdovky vyvezie vlek Solar Ski Lift, ktorý je poháňaný elektromotorom zásobovaným z otáčavých panelov, ktoré visia lyžiarom nad hlavami. Vlek má dĺžku 450 metrov a na piatich jedenásť metrových oceľových stĺpoch vedú vahadlá pár oceľových lán. Na nich je po celej dĺžke lanovky zavesených 82 natáčavých krídiel, ktoré nesú po tri fotovoltické panely. Podobne ako pri otáčaní žalúzií možno jednoduchým ťahom paralelných tenkých lán otáčať všetky panely naraz. Zabudovaný systém reaguje na pohyb Slnka, rýchlosť vetra, sneženie a automaticky nakláňa a natáča panely v desať minútových intervaloch. Pri zosilnení vetra sa sklopia vodorovne, aby nedochádzalo k silným náporom vetra. Naopak pri silnom snežení sa sklopia zvisle, aby nedochádzalo k pokrytiu panelov snehom . Týmto netradičným projektom panelov visiacich nad hlavami však nie sú nadšení obdivovatelia prírody a dokonca pochybnosti vyslovili aj technici, ktorým sa napriek sklápaniu systém nezdá dostatočne odolný voči prudkým zmenám počasia, ktoré v Alpách nie sú žiadnou zvláštnosťou.

Odpoveďou na opodstatnenú kritiku a neestetický vzhľad lanovky bolo nové riešenie, s ktorým prišiel  skúsený lanovkársky koncern Doppelmayr. Predstavil priemyselne vyspelejšiu sedačkovú lanovku na solárny pohon, kde sú panely nenásilne integrované do striech elegantných nástupných staníc.  Šesťsedačková solárna lanovka v rakúskych Alpách je schopná dopraviť za hodinu k hornej stanici Hüttenkopfu s prevýšením 395 metrov rýchlosťou 5 m/s až 1 800 lyžiarov. Zhruba tretinu energie potrebnej na prevádzku lanovky dodávajú fotovoltické panely umiestnené na strechách hornej a dolnej stanice lanovky. Pri testovacích jazdách sa ukázalo, že použité technológie môžu byť s minimálnymi nákladmi použité aj na iných sedačkových dráhach bez toho, aby negatívne zasiahli  do vzhľadu krajiny.

-dt-

Uverenenie prispevku na FACEBOOKU

 


Späť

 

Pridať komentár

* :
* :
* :
1 + 7 =
Odoslanie formulára