SolartechnikaSolarTechnika_animacia

 

 

Dokáže vyrábať elektrinu i zo svitu mesiaca.

Solárny kolektor Rawlemon Betaray, ktorý bol nedávno predstavený verejnosti je založený na princípe zhromažďovania svetla pomocou okrúhleho objektívu. Prístroj je tak silný, že dokáže využiť i mesačné svetlo.


Solárne technológie si i napriek prekážkam razia cestu a možno budú časom využívané ako hlavný zdroj energie. Nevýhodami solárnych technológii je ich pomerne vysoká cena.
Nový koncept, predložený nemeckým architektom Andreasom Broessel, ale pomocou okrúhlej šošovky sústredí svetlo do takej miery, že je potrebné použiť oveľa menej drahých fotovoltických článkov na jednotku elektrickej energie. Účinnosť sa zvýši až o 35%

 

 

Ďalším problémom je, že bežné solárne články sú závislé na počasí, pretože vzhľadom k nižšej účinnosti potrebujú slnečné svetlo. Rawlemon Betaray je natoľko silné, že dokáže sústrediť rozptýlené denné svetlo i pri zamračenom počasí a dokonca využije i mesačný svit.

Broessa, čo je prototyp kolektora vyrobeného v Barcelone, bol inšpirovaný guľôčkami Andreasovej dcéry. S pomocou moderných polymérov je dnes oveľa jednoduchšie vyrobiť obrovské okrúhle šošovky. Tento materiál je tiež dostatočne ľahký, môže byť vyrábaný vo veľkých rozmeroch a i napriek tomu sa dá s guľou stále pohybovať. Vynálezca predpokladá, že tento typ solárnych panelov sa čoskoro rozšíri do dvorov, záhrad či na strechy domov.Vzhľadom k tomu, že koncentrovaný lúč svetla dopadá na malú oblasť s fotovoltickými článkami, je technológia nielen lacnejšia, ale i šetrnejšia k životnému prostrediu než bežne používané solárne panely. Tie zvyčajne pokrývajú celú strechu, aby zabezpečili dostatočnú účinnosť. Možno práve týmto smerom sa bude fotovoltika v budúcnosti uberať.

Zdroj: www.moski.si


Späť