SolartechnikaSolarTechnika_animacia

 

 

Polárnu noc rozžiarili heliostatické zrkadlá

 

Nórske priemyselné mestečko Rjukan ležiace zhruba 170 kilometrov od Osla bolo každý rok šesť mesiacov ponorené do tmy.  Od novembra 2013 sa slnečné lúče vrátili do mesta aj v tomto období. Je to vďaka systému heliostatických zrkadiel, ktorý boli uvedený do prevádzky. Cieľom projektu je vytvorenie miesta na stretávanie ľudí trpiacich nedostatkom slnečného žiarenia.

Tri gigantické zrkadlá s plochou 51 metrov štvorcových napájané solárnymi panelmi sú nainštalované na neďalekej hore 450 metrov nad mestom. Vďaka tomuto umelému slnku je život obyvateľov v období polárnej noci znesiteľnejší a radostnejší. Celý projekt s názvom Zrkadlá stál v prepočte  620 000 eur.

 

 

 

Diaľkovo riadené zrkadlá v Rjukane sa otáčajú  a nakláňajú ku slnku tak, aby odrazené slnečné lúče dopadali k stanovenému cieľu, ktorým je námestie v centre mesta. Slnečné lúče pokrývajú plochu s rozlohou až 600 metrov štvorcových. Mesto do osvetlenej plochy umiestnilo klzisko pre obyvateľov a oddychovú zónu.

 

 

Myšlienka využívania zrkadiel na osvetlenie tohto významného turistického strediska nie je novou. Práve pred 100 rokmi zaznamenal túto myšlienku miestny úradník Oscar Kittilsen (záznam v liste  z 31. októbra 1913). Autorom projektu bol nórsky vedec, Sam Eyde. Projekt však stroskotal na vtedy nevyhovujúcej technológii. Namiesto toho vybudovali v roku 1928 lanovku, vďaka ktorej mohli obyvatelia vyjsť z tieňa.

 

 

Autori projektu a obyvatelia mesta veria, že slnečné lúče prilákajú do mesta väčšie množstvo turistov. Podľa odborníkov sa svetlo jasom približuje až na 80 percent skutočnému slnku.

Zdroj: Rjuka

 

Späť

 

Pridať komentár

* :
* :
* :
8 + 6 =
Odoslanie formulára