SolartechnikaSolarTechnika_animacia

 

 

Solárna plávajúca škola

Shidhulai swanirvar sangstha je nezisková organizácia, ktorá si kladie za cieľ poskytnúť celoročné vzdelanie žiakom základných škôl, žijúcich v južných oblastiach Bangladéša, často postihnutých záplavami spôsobenými monzúnovými dažďami.

 

 

V niektorých oblastiach sú vďaka prívalovým dažďom školy zaplavené aj 3-4 mesiace v roku, čo predstavuje obrovskú prekážku pre deti, ktoré sa nemôžu vyučovať. Riešením sú tzv. solárne plávajúce školy - loďky, ktoré vyzdvihnú študentov v ich domovoch v čase, keď hladina vody dosahuje vysoké hodnoty. Každá plávajúca trieda má kapacitu 30 študentov. Je vybavená laptopom s pripojením na internet, knižnicou a inými pomôckami, ktoré umožnia riadne vyučovanie.

 

 

 

Počítač a iné elektrické zariadenia nachádzajúce sa v triedach sú napájané solárnou energiou z panelov umiestnených na strechách plávajúcich škôl. Solárna energia zabezpečuje aj flexibilitu školského rozvrhu. Po zotmení si žiaci môžu zobrať domov nabité nízko-nákladové solárne lampáše a tento zdroj svetla im umožňuje pokračovať v štúdiu aj doma. Ženy môžu napríklad aj vo večerných hodinách pokračovať v šití rôznych diek, vďaka čomu sa ich rodinný príjem o niečo zvýši. Solárne plávajúce školy a lampy umožňujú bangladéšskym deťom chodiť do školy   a v čase mimo základného vyučovania  sa loďky premieňajú na školiace stredisko rodičov, kde sa venujú témam ako poľnohospodárstvo, financie, zdravie, hygiena a výživa.

 

 

Projekt s ktorým sa začalo v roku 2002 doteraz využilo 70 000 detí a bol vyhlásený za víťaza WISE (svetový summit noviniek vo vzdelávaní) v roku 2012.

Zdroj: SHIDHULA

Späť

 

Pridať komentár

* :
* :
* :
6 + 1 =
Odoslanie formulára