Spôsoby, ako môže AI zlepšiť svet

Počúvame reči o kódovaní a programovaní, o tom, ako povedať strojom, čo majú robiť, a o používaní jazykov na písanie zaujímavých viet, ktoré sú v štandardnej angličtine rozhodne negramatické, no zdá sa, že počítače im dokonale rozumejú. Rozumejú im tak dobre, že môžete hrať videohry, kým sa na pozadí spúšťa kód. Čo je to za mágiu? Hovorí sa tomu programovanie a je dosť ťažké sa to naučiť a ešte viac zvládnuť.

Čo je však programovanie? Tu je rozpis.

Počítačové programovanie – definície a začiatky

Počítačové programovanie sa týka vykonávania výpočtov, často vytváraním spustiteľných programov, ktoré to robia za nás. Programovanie sa zvyčajne vykonáva v jazykoch, ktoré sú pre programátorov zrozumiteľné, a nie v strojovom kóde.

Strojový kód sa týka inštrukčných sád používaných centrálnou procesorovou jednotkou. Inštrukcie spôsobujú, že CPU vykoná jednu akciu, a preto existujú celé inštrukčné sady, známe ako strojový kód. Strojový kód má iný názov, nízkoúrovňové programovanie.

S cieľom preklenúť priepasť medzi zrozumiteľným jazykom a strojovým kódom bol vytvorený jazyk assembler a neskôr kompilátory.

Programovacie jazyky – čo sú to?

Programovacie jazyky predstavujú spôsob, ako môže programátor vyjadriť svoje myšlienky a túžby stroju, aby ich stroj mohol vykonať. V súčasnosti sa zvyčajne používajú zrozumiteľné jazyky, ktoré sa nazývajú jazyky na vysokej úrovni. Sú to všetky jazyky, ktorých syntax je ľahko zrozumiteľná a vyjadrená, počnúc jazykmi Fortran, C, C++, BASIC a mnohými ďalšími.

Tieto jazyky spúšťajú kód a posielajú ho kompilátoru, ktorý potom kód preloží do strojového kódu, aby ho procesor vykonal. V súčasnosti sú moderné procesory také rýchle a kompilátory sú také dobré, že existuje len veľmi malá penalizácia za abstrakciu, ktorá je generovaná nedostatkom optimalizácie v jazykoch na vysokej úrovni.

Mali by ste sa naučiť programovať?

Programovanie je zábavná a zaujímavá téma, ale je obrovská a človek by sa mal snažiť pochopiť, ako funguje mikroprocesor, aby mohol pochopiť, ako programovanie funguje. Toto nie je potrebné pre vizuálny webový dizajn, ale je to, ak chcete pracovať bližšie k počítačom, napríklad v ovládačoch, mikrokóde pre procesory, písaní BIOSov atď.

Ak máte radi matematiku, máte trpezlivosť a máte radi dobrú výzvu a hlavolam, potom je programovanie pre vás to pravé. Pomáha, že to platí veľmi dobre.

Programovanie môže byť budúcnosť

Programovanie je pre náš svet dôležité. Väčšina toho, čo robíme v každodennom živote, vykonáva nejaký druh kódu. Od kontroly sociálnych médií cez vyhľadávanie na internete, dokonca až po texty, ktoré píšeme, odomykanie obrazovky, nehovoriac o zapnutí našich počítačov.

Programovanie je skvelá kariéra, ktorej sa treba venovať a určite bude hrať obrovskú úlohu pri formovaní budúcnosti. Túto budúcnosť môžete ovplyvniť.

Programovanie je zložitý spôsob, ako povedať stroju, aby vykonal nejaký druh úlohy. Vykonáva sa prostredníctvom programovacích jazykov na vysokej a nízkej úrovni a má vrstvy zložitosti, ktorých úplné pochopenie by chvíľu trvalo.

Related Post